Interiér

Ušetřete náklady na vytápění se zónovými regulacemi TECH Controllers

Dle statistik představuje pro Evropany vytápění prostor a příprava teplé užitkové vody celkem 78,9 % konečné spotřeby energií v domácnosti. Jejich ceny však rostou a nikdo neví, jaké budou výdaje této zimy. Je tedy načase přemýšlet, jak náklady omezit, ideálně bez vysokých vstupních investic. Jednoduchým, časově nenáročným a relativně levným řešením je zónová regulace vytápění.

Vytápění je třeba přizpůsobit účelu místnosti a životnímu rytmu domácnosti

V ložnici nemusí být tak teplo jako v obývacím či dětském pokoji, navíc není nutné přetápět, nejsme-li doma, nevyužívané místnosti stačí temperovat. Ušetřit, a to až 6 % nákladů, lze i snížením teploty o 1° C. Ale jak to udělat, když má každá místnost jiné teplotní zisky a ztráty, a to jak ve dne, tak i v noci? Právě k tomu slouží zónová regulace a automatizace vytápění (případně chlazení), jež je schopná snížit náklady o více než 20 %. Efekt tkví v pečlivém stanovení pokojové teploty, jejím přesném přizpůsobení se zamýšlenému využití místností a v nastavení podle aktuální potřeby.

Za provozní parametry je zodpovědné hlavní ovládací zařízení, jež je vlastně srdcem celého systému, ve spolupráci se speciálními čidly nebo regulátory teploty v jednotlivých místnostech. Společnost TECH Controllers, přední evropský výrobce a dodavatel inteligentních řídicích systémů pro regulování podlahového nebo radiátorového vytápění, má v nabídce i regulace kombinované, pro oba způsoby vytápění. Princip je jednoduchý, ale efektivní: Dům nebo byt je rozdělen podle místností do takzvaných zón, v každé z nich je umístěn měřicí prvek (teplotní čidlo nebo termostat), jenž podle typu regulace drátově nebo bezdrátově komunikuje s hlavní regulační jednotkou.

Ta na konkrétní situaci reaguje přes vykonávací prvky, jež mohou mít podobu servopohonů na radiátorech nebo termoelektrických pohonů na jednotlivých okruzích podlahového vytápění. Takto si můžeme pro každou místnost (zónu) stanovit jinou teplotu. Hodnoty lze jednoduše měnit, nastavovat časové harmonogramy, a rychle tak reagovat na momentální nebo zamýšlené užívaní daných místností nebo celého objektu. Zjednodušeně řečeno, topíme jen na tolik stupňů, na kolik potřebujeme a tehdy, když potřebujeme. Výsledkem je jak požadovaný komfort, tak především úspora nákladů. Regulace mohou také drátově nebo i bezdrátově spínat oběhová čerpadla a topné zdroje.

Tepelné ztráty a větrání místnosti

V zimě uniká při větrání místností hodně tepla. Vytápění místností na příjemnou teplotu vyžaduje čas a obnáší nutnost dodávat do nich více tepla, což zvyšuje náklady. Senzory otevření oken jsou užitečná, diskrétní zařízení, která pomáhají snižovat tepelné ztráty při větrání místností. Spolupracují s bezdrátovými elektrickými pohony namontovanými na radiátorech v radiátorových systémech. Senzory jsou připevněny k rámu okna. Při otevření okna je vyslán signál do hlavní jednotky, která uzavře přívod tepla k ventilům radiátorů. Nedochází tak k nadměrným tepelným ztrátám.

Tyto regulační systémy najdou své uplatnění jak v rodinných domech, bytech, ale i veřejných budovách, jako jsou penziony, hotely, školní budovy, úřady, administrativní budovy. Čím větší jsou náklady na vytápění, tím větší jsou samozřejmě i úspory po instalaci zónové regulace. Celý systém regulace vytápění můžeme mít jednoduše pod kontrolou díky vzdálené správě přes internet a díky mobilní aplikaci eModul. Uživatelské rozhraní si mohou instalační firmy a případní zájemci prohlédnout v testovacím účtu emodul.eu.

Ten kdo svůj domov chce posunout na jinou úroveň, může zvolit kompletní systém řízení inteligentní domácnosti TECH SINUM.

Více na: https://www.tech-controllers.cz

Komerční sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..