Interiér

Roste zájem o kvalitní ručně lakované dveře, trendem je bílá

Bílá barva a minimalismus. To je v současnosti v interiérech trend. I u dveří je bílá dlouhodobě nejprodávanější. Zhruba třetina produkce, kterou největší domácí výrobce dveří a zárubní na míru SAPELI prodává, je bílá. Navíc tento trend jednoznačně roste, u nás i v zahraničí. Bílé dveře jsou zkrátka in, a to ať již jde o levnější produkci, střední segment nebo prémiové výrobky.

„Lidé se rádi inspirují interiéry od špičkových architektů, které vidí v časopisech nebo televizi, a tam většinou převládá čistota designu. Bílá barva je synonymem čistoty,“ zdůraznilvedoucí produktového managementu SAPELI Petr Jíra.

Firma se proto rozhodla tuto část své produkce lépe segmentovat tak, aby si byli schopni z nabídky různých bílých dveří vybrat jak zákazníci, kterým jde o kvalitu za nízkou cenu, i ti, kteří si rádi připlatí za prémiové provedení.

Ručně stříkaná bílá barva je top

Top nabídku představuje premium ručně stříkaná bílá barva. Růst zájmu o kvalitní výrobky a prémiové povrchové úpravy je totiž dalším trendem, který v SAPELI v posledních letech sledují. Po období, kdy lidé oceňovali laminátové povrchy hlavně kvůli jejich odolnosti, se nyní vracejí ke klasické stříkané barvě. Hitem je určitě ručně stříkaný matný lak v té nejvyšší kvalitě, který je po vytvrzení velmi odolný jak vůči nechanickému, tak dokonce vůči chemickému poškození. Je tedy možné ho čistit například i technickým benzínem. Při výběru kvalitních lakovaných bílých dveří, je nicméně třeba být obezřetný a volit kvalitní výrobce. Na bílé barvě je totiž jakákoli nekvalita nebo chyba vidět a nezaretušujete ji.

S ohledem na růst zájmu o lakované dveře v SAPELI proto letos investovali do automatizace. „Vloni jsme byli zavaleni zakázkami na lakované bílé dveře a abychom, byli schopni dodávat v rozumných termínech, investovali jsme do nákupu automatu, který velmi kvalitně stříká zárubně. Samotné dveře, kde jde o stříkání velkých ploch a je tak třeba velká zkušenost a špičková kvalita, i nadále zachováváme vysoký podíl ruční práce,“ vysvětlil Jíra.

V bílé barvě nabízí SAPELI také střední třídu dveří. Zde je již barva nanášena automatickým válcem. V různých podobách bílé barvy je možné koupit také dveře s povrchovou úpravou CPL – tedy střednětlaký laminát stejně jako HPL vysokotlaký laminát, který se používá kvůli odolnosti hlavně do komerčních prostor a kanceláří.

Rustikální dýhy jsou na vzestupu, vede trámový dub s trhlinami

Kromě bílé barvy se lidé také začínají vracet k přírodním materiálům. Laminátové povrchové úpravy v designu dřeva tak postupně ustupují luxusnějším přírodním dýhám. Zde hraje jednoznačně prim dub v různých odstínech. Nejlépe se totiž kombinuje s bílou barvou.

„Je to stálice, odolná a drahá dřevina. Řádově produkujeme v dýze třetinu dveří z dubu,“ poznamenal šéf produktu SAPELI. „Individualismus je dnes na vzestupu. A když zvolíte dýhu ze starého dřeva s vadami, každé dveře jsou pak originál,“ vysvětlil Jíra.

I v dýze se ale může lišit vzhled, a to velmi podstatně. Je možné si vybrat čisté rovnoleté dřeviny které nemají vady, nebo naopak zvolit sukaté dřevo Trendem je rustikální provedení ze starého dřeva s trhlinami. Hitem letošního roku je trámový dub ať již v přírodní podobě nebo barevně tónovaný olejem. V kurzu jsou dále také bělené dřeviny, na ústupu jsou naopak výrazné hnědé a žluté, například třešeň.

Minimalismus = hliníkové hrany, bezfalcové provedení, skryté zárubně

Dnes je v módě jednoduchost a minimalismus. Vše, co lze skrýt, má být skryto. Frčí tedy skryté zárubně, kdy dveře přímo navazují na stěnu. S tím je třeba počítat již při stavbě nebo rekonstrukci a ponechat pro dveře větší stavební otvor. To, co je naopak na dveřích ponecháno, je důležité zvýraznit. Kliky a kovové hrany dveří jsou dnes tedy velmi často černé, kontrastní v kombinaci se světlou dýhou dveří. Roste zájem o luxusní prvky dveří jako jsou kovové například hliníkové hrany.

U dveří, které není nutné zamykat se skrývá také spodní rozeta a používá jen samotná klika. Vidět nejsou ani panty – trendy je bezfalcové provedení.

„Ve dveřích jednoznačně udáváme trendy a bude tomu tak i do budoucna,“ poznamenal vedoucí produktu SAPELI Jíra. Tím,co jednoznačně ukazuje směrování trendů, jsou pak designové dveře MUTEO, které pro SAPELI navrhl průmyslový designér Petr Novague. Firma za ně získala celou řadu světových designových ocenění včetně RedDotAwards.

Více na: www.sapeli.cz

Komerční sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..