Interiér

3 kroky k domácí oáze ve stylu Ikigai

Severský styl v posledních letech oslovuje svou filozofií harmonie, míru a pohodlí stále vice uživatelů. Ať už šlo o dánský interiérový  design Hygge či švédský Lagom, našla se v něm spousta uživatelů. Podobného výsledného efektu lze však dosáhnou i s pomocí Ikigai, pramenícího až na dalekém východě, v Japonsku.

Chceme-li hledat své Ikigai, měli bychom se zamyslet nad čtyřmi oblastmi toho, co v životě děláme: Co milujeme, v čem jsme dobří, co nás uživí a co svět potřebuje.

Ikigai je slovní spojení, které v překladu znamená „důvod být” či „smysl života”. Jde o název filozofie, která se zaměřuje na teorii štěstí, dosažení smyslu
života, jež začíná pronikat i k nám. Ve Francii byste řekli „raison d‘être“, což v přímém překladu znamená „důvod být“. Japonci tento fenomén nazývají starým slovem Ikigai. Jde o návod, jak si udělat pořádek v tom, co člověk skutečně chce a potřebujete, učí ho, jak si užívat drobností a dosáhnout naplnění v dnešním rušném světě, dosáhnout klidného vnitřního já.


Oprostit se od všeho zbytečného, pustit do svého života klid a smysluplnost, vsadit na přírodní materiály. Dosáhnout potřebné rovnováhy v duši i v interiéru, to je styl Ikigai.
À LA MAISON

Tak jako to dělají Japonci, kteří hledají smysl v klidu, harmonii a odpočinku. Ne náhodou jim celosvětově patří čtvrté místo v žebříčku délky života (Japonky jsou v tomto ohledu dokonce na druhé příčce). Hlavní zásluhu na tom má právě fascinující styl, v němž vidí „důvod, proč vstát ráno z postele a naplno se věnovat své práci, rodině a koníčkům“. Ikigai je zdrojem jejich nadšení, zdraví, štěstí, dlouhověkosti, úcty ke kultuře.

Osvědčuje se vybavení interiéru nábytkem a doplňky z původních materiálů jako jsou kamenina, keramika, dřevo, len nebo ratan.
À LA MAISON

Sázkou na jistotu může být například designové sofa Sense z kolekce
Indoor s kostrou z ratanového dřeva a měkkými sedáky.
JV POHODA

Interiér ve stylu Ikigai je rafinovanou směsí skandinávské funkčnosti a japonské estetiky. První z nich se vyznačuje řádem a jasnými barvami. Druhým jsou tlumené barvy, jednoduchost forem a materiálů  a motivů převzatých z přírody. Tato dokonalá kombinace dodá interiéru uspořádání a klid.


Krásné křivky křesla Curve od Cane-line jsou výsledkem
návrhu dánského designového dua
Foersom & Hiort-Lorenzen MDD.
JV POHODA

Osvědčuje se vybavení interiéru nábytkem a doplňky z přírodních materiálů jako jsou  kamenina, keramika, dřevo, len nebo ratan. Jsou příjemné na dotek, přátelské k lidem  a životnímu prostředí a mají pozitivní vliv na pohodovou atmosféru. Jejich tlumené  přírodní barvy umožňují očím odpočívat a smyslům se zklidnit.


Země vycházejícího slunce je se svou minimalistickou estetikou a uctíváním přirozenosti opakem materialismu, konzumu a přehlcenosti typických pro západní styl života,
WESTWING

Naprosté ponoření do oázy ve stylu Ikigai umožňuje sázka na dokonale funkční nábytek a jednoduché linie. Zásadní podmínkou dosažení nedotčené čistoty, pořádku a rovnováhy je schopnost udržet množství vybavovacích předmětů v interiéru na minimu. Ted‘ už jen stačí rozložit si meditační podložku nebo se pohodlně posadit do křesla a vypít lahodné matcha
latte. „Nechť‘ tento okamžik trvá!“

Jednoduchý modulární policový systém Frame od značky Cane-line, jehož vzhled
těží z kombinace teakového dřeva a hliníku, je vhodný jak do exteriéru, tak do interiéru.
JV POHODA

Kobayashi Tsukasa tvrdí, že Ikigai nelze pocítit, aniž by člověk dospěl k osobní zralosti, uspokojil své potřeby včetně lásky a štěstí, potkával se s ostatními, objevil smysluplnost života a dosáhl seberealizace.


Kombinace tlumených barev a jednoduchých
linií dodá interiéru potřebný řád
a atmosféru klidu. WESTWING

Text: Alena Müllerová

Foto: Archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..