Interiér

Kvalitní osvětlení domova vám zlepší zdraví

Myslíte si, že žijete ve zdravém vnitřním prostředí s čerstvým vzduchem bez toxických látek a příjemnou pobytovou teplotou? A přesto se cítíte unavení, pálí vás oči a trpíte nespavostí, vysokým tlakem nebo sezónními depresemi? Pak jste možná zapomněli na jednu z důležitých součástí zdravého bydlení: kvalitní osvětlení.

V uzavřených prostorách s umělým osvětlením, které negativně ovlivňuje náš metabolismus, trávíme až 90 % času. A právě tyto světelné zdroje se často jen vzdáleně přibližují intenzitě a spektrálnímu složení slunečního svitu, na jehož léčivé síle jsme závislí. Pro lidské psychické a fyzické zdraví je proto zcela zásadní, aby byly vnitřní prostory domu co nejotevřenější slunečním paprskům. A těm by semělo svou intenzitou, barevným tónem a kvalitou barev přiblížit takéumělé světelné zdroje. Jak toho ale docílit, když se běžná intenzita osvětlení v interiérech pohybuje v rozmezí 100 až 2 000 luxů oproti i více než 70 000 luxů, které lze naměřit ve slunečný letní den?

„Nejdříve byste si měli uvědomit, jaké osvětlení je pro vaše zdraví opravdu ideální.Jasné bílé světlo vám usnadní ranní vstávání, intenzivnější chladné světlo práci a tlumené teplé světlo s minimálním obsahem aktivující modré složky zase večerní usínání. V noci byste se navíc měli vyvarovat hned tří věcí: používání svítidel s jasným chladným světlem, dlouhého sledování intenzivně zářících obrazovek televizí nebo displejů mobilů a působení světelného smogu z venkovního prostředí, což je pro zdraví stejně ohrožující jako nedostatek slunečního svitu a nevhodné umělé osvětlení. Jedině ve tmě totiž dochází ke zvýšení hladiny spánkového hormonu melatoninu, jenž zajišťuje regeneraci těla, zachycuje volné radikály a odstraňuje poškozené buňky. Pokudse proto zajímáte ozdravé světlo, nesmíte zapomínat ani na jeho protipól – ,zdravou‘ tmu. Základní údaje o barvě světla, neboli teplotě chromatičnosti v kelvinech, naleznete na každé LED žárovce: čím chladnější záření (tedy více do modra), tím více kelvinů,“vysvětluje Jan Řežáb, majitel JRD.

Několik kroků, jak proslunit svůj byt

„Základní kroky k slunnému bytu jsou poměrně jednoduché. Nejprve si umyjte okna a odstraňte z nich všechny nečistoty, případně těžké závěsy. Poté se zbavte přebytečných dekorací na zdech, aby se sluneční svit mohl lépe, a pokud možno i rovnoměrně, odrážet do jednotlivých místností. Podobně vám poslouží světlé vybavení a bílé zdi, které doplníte např. přírodní dřevenou podlahou, křesly nebo polštáři. A v neposlední řadě si nepořizujte doplňky, jež pohlcují světlo a byt opticky zmenšují, a instalujte si kvalitní umělé osvětlení. Nejlépe plnospektrální. To ve vás navodí pocit krásného slunného dne,“radí Jan Řežáb.

Plnospektrální osvětlení působí přirozeně jako denní světlo a má pozitivní vliv na lidské zdraví. Je možné ho využít v domácnostech, kancelářích, výrobních halách a školách, ale přesto je v České republice zatím rozšířené velmi málo. Používá se především při tzv. světelné terapii u pacientů se sezónními depresemi.

www.jrd.cz

Komerční sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..