Stavba

Natírání střechy, plotu či vrat. Jakou vybrat barvu a jak připravit kovové plochy pro nátěr

Kovové střechy, ploty, vrata či okapy potřebují jednou za čas oživit novým nátěrem. Až pominou současná omezení, rozjede se mnoho lidí na své chaty a chalupy, aby je dali po zimě do pořádku. K natírání kovových povrchů je třeba zvolit vhodné počasí, poklad důkladně očistit od rzi a nečistot a poté dodržet správný postup při aplikaci nátěru. Všechny tyto okolnosti rozhodujío kvalitě a životnosti nátěru.

Jakou vybrat barvu

Pokud si chcete venkovní nátěry kovů zjednodušit, zvolte samozákladující barvu, například polomatnou syntetickou barvu na železné i neželezné kovy Soldecol UNICOAT SM. Samozákladující nátěry mají tu výhodu, že jimi lze natírat přímo kovový podklad a není nutné povrch nejprve natírat základní barvou.

„Často se pro tento typ barev používá také výraz „jednošichtovka“, což někoho svádí k domněnce, že stačí pouze jeden nátěr, protože jde o základ a vrch v jednom. To je omyl. Samozákladující barvy jsou antikorozní a označované také jako tzv. 3 v 1 – základ, mezinátěr, vrchní email. Lze proto vypustit použití základní barvy, ale pro očekávanou životnost nátěru potřebujete tak jako tak nanést dostatečně silnou vrstvu. V exteriéru by to měly být minimálně tři nátěry, v interiéru postačí dva,“ říká Pavel Vorálek, produktový manažer společnosti HET, která je výrobcem nátěrových hmot.

I u samozákladujících barev však platí, že je možné jejich použití společně se základní barvou, docílíte tak ještě odolnějšího antikorozního nátěrového systému.

Příprava kovového povrchu před nátěrem
Natírání kovové branky

Ještě než začnete, tak si rozmyslete, zda je pro natírání vhodné počasí. Optimální podmínky pro nátěry kovů jsou při teplotách prostředí i podkladu mezi 5 – 25°C. Pak už nastává čas na důkladnou přípravu kovového povrchu před provedením nátěru.  „Kovové povrchy je potřeba důkladně odmastit, očistit od nečistot, drátěným kartáčem nebo brusným papírem je zbavit rzi, neželezné kovy bílé rzi či měděnky, případně starých nesoudržných nátěrů. Důležité je důkladné odmaštění vodou ředitelnými odmašťovadly bez silikonových přísad, nejsou proto vhodné běžné mycí prostředky na nádobí.

Při nátěrech nových lesklých pozinkovaných povrchů se kromě zdrsnění povrchu doporučuje také omytí podkladu 5% roztokem čpavkové vody s malým množstvím saponátu na odmaštění. Vzniklá pěna, která začne po chvíli šednout, se nechá několik minut působit a poté je nutné vše opláchnout a nechat zaschnout.Až po odmaštění očistěte povrch od případných korozních produktů, na což se především u neželezných kovů trochu zapomíná,“ radí Pavel Vorálek ze společnosti HET.

Postup při natírání kovových ploch

S natíráním kovové plochy neotálejte, obnažený kov je vysoce náchylný ke korozi. Před prvním nátěrem barvu dobře promíchejte. Vhodným štětcem, ideálně s co nejvyšším obsahem přírodních štětin, naneste na poklad rovnoměrně první vrstvu barvy a nechte ji minimálně 6 hodin zaschnout. Délka schnutí nátěru je závislá na jeho tloušťce, povětrnostních podmínkách a teplotě. Čím vyšší je venkovní teplota, tím bude nátěr schnout rychleji. Po úplném vyschnutí první vrstvy povrch lehce přebruste. Poté můžete stejným postupem aplikovat druhou, případně třetí vrstvu nátěru.

www.het.cz

komerční sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..