Stavba

Jakou pergolu vybrat– hliníkovou, nebo ze dřeva?

Teplé jarní počasí vybízí k tomu přesunout se z domu na zahradu. Pergoly mohou během léta sloužit téměř jako další plnohodnotný pokoj. Stanou se oblíbeným místem k odpočinku, mohou ale plnit i funkci jídelny, pracovny nebo herny. Zahradní pergoly se vyrábějí nejčastěji ze dřeva nebo hliníku. Zbývá se tedy jen rozhodnout, kterému z materiálů dáte přednost.

Kvalitní dřevo se vyplatí

Dřevěné zahradní pergoly budou zřejmě první volbou, která vás napadne. Dřevo zapadá přirozeně do prostředí zahrady. Chcete-li ušetřit a pergolu ze dřeva si postavit svépomocí, stačí sehnat pár trámů a máte hotovo. Pořizovací náklady můžete navíc snížit, když místo nákupu nového materiálu použijete recyklované dřevo, které vám zbylo např. z plotu nebo podlah. V obou případech se ale o dřevěnou pergolu budete muset pravidelně starat.

Pokud použijete pro stavbu pergoly starší prkna, s předstihem je pozorně zkontrolujte, jestli nejsou napadená červotočem nebo dřevomorkou. Dřevo vám bez řádné ochrany může také začít plesnivět, zkroutit se, nebo dokonce praskat. Také v případě, že se rozhodnete investovat do nového dřeva, pergolu ihned ošetřetepřípravky na ochranu před plísní a dřevokazným hmyzem a poté kvalitním nátěrem. Nejméně každých 5 let je potřeba natírání zopakovat.


Bioklimatická hliníková pergola Espacio s otočnými lamelami a bočními clonami proti větru | Climax.cz

Dřevěnou pergolu také částečně ochrání dobře zvolený přístřešek pergoly, který bude přesahovat přes základní konstrukci. Nejpoužívanější krytinou na pergolu jsou polykarbonátové desky. Jsou jen lehce zabarvené, takže propouští dostatek světla. V létě vám ale pod nimi bude horko. V několika barvách se běžně prodávají asfaltové šindele, které jsou odolné proti povětrnostním vlivům. Milovníci přírodních materiálů ocení rákos. Rákosová krytina nepůsobí nápadně, ochrání před sluncem, ale už ne před deštěm. V případě zastínění dřevěné pergoly můžete zvolit také praktickou posuvnou markýzu. Její výhodou je velký výběr barev látek i jejich odolnost proti vlhku, plísni a UV záření. 

Hliník odolá větru i dešti

Nákup hliníkové pergoly, ať už se střechou s otočnými lamelami nebo s posuvnou látkou, představuje dlouhodobou investici. Pergoly z hliníku jsou stále oblíbenější, protože oproti dřevěným pergolám jsou nenáročné na údržbu. Jejich stavba je rychlá a prostor hned použitelný k užívání. Hliníku nevadí povětrnostní vlivy, silné slunce ani voda. Další výhodou hliníku je jeho nehořlavost, proto se nemusíte bát pod pergolou grilovat. Na přání můžete mít pergolu bílou, černou, šedou i hnědou. Hliníkové stojky se už běžně lakují těmi nejlepšími práškovými barvami. Místo natírání a starání se o pergolu vám tak zůstane čas na rodinu a přátele. Pergolu můžete navíc doplnit o venkovní topení nebo boční screenové rolety, které vás ochrání před větrem. Venku na terase tak můžete strávit téměř celý rok.

Léto je pomalu za dveřmi a tak je na čase, vybrat si tu správnou pergolu. Z hliníku nebo ze dřeva? To Vám poradíme v našem článku.

Posuvná markýza Gardena se hodí na dřevěné zahradní pergoly | Climax.cz

Mezi nejmodernější zahradní pergoly, které splní požadavky i nejnáročnějších majitelů, patří bioklimatické pergoly. Proč bioklimatické? Chytře totiž spolupracují s přírodou, aby vám zajistily vysoké pohodlí při nízké spotřebě energie. Bioklimatické pergoly české výroby mají hliníkové lamely, které lze naklápět až po úhel 140°. Zavřené lamely do sebe bezchybně zapadnou, takže už nebudete potřebovat žádné vrchní stínění a ochrání kromě slunce i před deštěm. Dešťová voda odtéká do žlabu, který je schovaný v nosných nohách a není tedy vidět.

Při nákupu zahradní pergoly byste měli věnovat náležitou pozornost jak výběru vhodného typu, tak použitým materiálům.Nejvýhodnější je samozřejmě využít renomovaných českých firem, které vám poradí s výběrem, pak přijedou vše zaměřit apergolu vám profesionálně nainstalují. Některé firmy nabízejíkromě prodloužené záruky také pozáruční servis.

Více na: www.climax.cz

Komerční sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..