Stavba

Pasivní rodinný dům je celý z Ytongu

Severně od východoslovenského krajského města Prešova, v bývalé chatařské oblasti si pan Marek s manželkou a jejich třemi chlapci vyhlédli pozemek pro jejich nový rodinný dům.

Ve stavebnictví se profesionálně pohybuji a o kouzlu této lokality jsem dobře věděl, říká pan Marek.

Oba manželé pocházejí z venkovského prostředí, a tak měla rodina se třemi malými chlapci velmi rychle jasno v tom, že byt v krajském městě, kde bydleli od začátku manželství, nebude jejich konečnou stanicí. No a když našli to správné místo pro nový domov, mohl se otec a manžel pustit do projektu. Se stavbou to měli poměrně jednoduché – pan Marek pochází ze stavbařské rodiny, stavbařem je i otec jeho manželky. Takže dohled si vzal na starost investor, realizaci hrubé stavby stavební firma jeho bratrance, která dlouhodobě pracuje s materiály Ytong. Jednotlivé profese si pak pan Marek vybíral z firem, se kterými měl dobré zkušenosti ze své profese.

Ytong Lambda
Ytong Lambda

Dispoziční řešení domu v pasivním standardu vychází z orientace pozemku vůči světovým stranám. Centrem a srdcem domu je obývací pokoj s kuchyní, tento prostor má velkoryse otevřený strop – vytváří galerii až do druhého nadzemního podlaží, kde je umístěna malá knihovna / pracovna. Ze srdce domu je přístup na terasu a zahradu. Ložnice rodičů a dětí jsou na přízemí a horním podlaží za chodbou, která dělí denní a noční část domu.

Do budoucna se v domě počítá s malou vnější kuchyňkou k terase, zázemí pro ni je na východní straně domu v místnosti, která je nezávislá na ostatních. Vytápění všech pokojů zajišťuje tepelné čerpadlo, v obývacím pokoji je k dispozici také krbová vložka. Zdravý vzduch zajišťuje centrální rekuperační systém. Část elektrické energie navíc dodává rodině fotovoltaická elektrárna na střeše domu. Velmi nízké provozní náklady si majitel spolu s manželkou chválí už teď, když vaří a perou denně pro pětičlennou domácnost.

Pasivní dům celý z Ytongu
Pasivní dům celý z Ytongu

Zdravé klima přinášejí obyvatelům domu i stěny a příčky z Ytongu.

„Z tohoto materiálu je celý náš dům. Kromě obvodových a nosných stěn z tvárnic Ytong Lambda YQ máme z Ytongu také schodiště, které jsme obdrželi nařezané na míru, nad hlavami máme strop Ytong Ekonom. Jako profesionál oceňuji izolaci z desek Multipor. Má nejen výjimečné tepelněizolační vlastnosti, ale dobře si rozumí s tvárnicemi Ytong. Brání vzniku tepelných mostů a chrání fasádu i vnitřní konstrukci stavby.“ říká majitel domu.

Spojení desek Multipor a tvárnic Ytong zvolil pan Marek vzhledem k pasivnímu standardu nového domu výborně. Kombinace Multiporu s materiály Ytong nebo Silka vytváří jedinečné tepelné a zvukově izolační konstrukce s maximální požární odolností. Budovy izolované Multiporem vyhovují nejpřísnějším požadavkům na energetickou náročnost budov a zvyšují hodnotu nemovitosti.

Pasivní dům z Ytongu
Pasivní dům z Ytongu

Vyvážená koncepce domu je velkou devizou rodinného domu. Inspirativní je spojení kvalitní architektury, respektu k okolní zástavbě, dispozičního řešení interiéru, provozních nákladů, funkčnosti, ekologie a velkého důrazu na kvalitně udělané, promyšlené a vyřešené detaily.

komerční sdělení

více na www.ytong.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..