Stavba

Podceňovat tloušťku zateplení se nevyplatí

Zateplení domu ušetří náklady na jeho vytápění, to je známá věc. Jenže aby se taková investice do budoucnosti opravdu vyplatila, je potřeba dodržet pár pravidel a vyvarovat se nejčastějších chyb.

Mezi nejčastější chyby patří nedostatečná, tedy nesprávně zvolená tloušťka izolačního materiálu. Z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) mezi majiteli novostaveb rodinných domů realizovaného v loňském roce agenturou Markent vyplynulo, že majitelé novostaveb zateplili v průměru 13,5 cm izolace.Tloušťku izolace lidé podceňují dlouhodobě. Její průměr sice za deset let narostl o 30 %, což je ale stále pod doporučenými hodnotami.

Doporučená tloušťka minerální izolace je 18 cm a šetřit se rozhodně nevyplatí. V 90 % případů je hlavním důvodem zateplení ekonomická stránka, tedy úspora nákladů na vytápění, a proto by tato úspora měla být i hlavním ukazatelem pro výběr tepelné izolace.

Lidé ale téměř vždy řeší spíše cenu materiálu, a proto často volí menší tloušťky na úkor kvality. Je to ale nelogický postup. Zateplení domu je dlouhodobá investice, která se vám v budoucnu opravdu vrátí, finanční rozdíly mezi jednotlivými tloušťkami izolantů jsou minimální. Je dobré výběr nepodcenit a zajímat se kromě tloušťky použitého izolačního materiálu i jeho typ. Největší náklady pak tvoří samotná realizace zateplení, půjčovným lešení počínaje a odměnou pro montážníky konče.

Zateplení Isover
Zateplení Isover

Správnou tloušťku zateplení by měl řešit projekt, a aby byl správně proveden, musíme vědět, co vše se zatepluje a jak to chceme řešit. Dále je dobré si uvědomit, kterou cestou nám může teplo z interiéru unikat. Jistě hned každého napadne, že se teplo bude snažit unikat okny, fasádou či střechou a opravdu tomu tak je. Právě proto by se zde měla kvalita a tloušťka tepelné izolace ideálně i s výbornými akustickými parametry volit co možná nejvyšší. Samozřejmě nesmíme opomíjet ani kvalitu oken a dveří a taktéž řešení konstrukčních detailů. Důležité je i  zabránit vzniku tepelných mostů v konstrukci.

Zteplení Isosver
Zateplení Isover

Nicméně máme i další části stavby, které je třeba ošetřit – například podlaha, stěna sklepa, výplně otvorů, různé detaily atd. Ideálním řešením by tedy bylo obalit úplně celou stavbu do tepelné izolace. A opravdu, v současné době se nové objekty do tepelné izolace prakticky celé balí. Pro představu je to stejné, jako byste naplnili balonek vodou a bylo v něm několik děr. Pokud ucpete pouze několik z nich, bude vám voda utíkat zbývajícími dírkami. Výsledek bude, že nějaké ztrátě sice zabráníte, ne však kompletně.

Zateplení Isover
Zateplení Isover

Kapitolu samu o sobě pak tvoří špatná realizace zateplení. Ačkoli by mělo být provedení montáže podle určitých zásad dle ČSN 73 2901 (provádění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů ETICS), ne všichni řemeslníci normu dodržují. Jen použitím kvalitních materiálů a správným pracovním postupem lze získat bezchybný výsledek bez rizika reklamace práce řemeslníka.

Zateplení Isover
Zateplení Isover

U zateplování svépomocí je samozřejmě míra rizika nedodržení doporučených postupů ještě podstatně vyšší. Proč je ale potřeba vůbec normu a postupy dodržovat? Každý detail hraje svou roli. I malá dírka v hydroizolaci může způsobit obrovské problémy s vlhkostí, které se často nedají vyřešit jinak než kompletní demontáží a aplikací nového materiálu. Taková situace je velmi nepříjemná, drahá, namáhavá a často dost komplikovaná, neboť to znamená demontáž velké části skladby stěny, včetně omítek.  Neodborná či špatně provedená instalace izolace u detailů, jako jsou různé prostupy, může tvořit úniky tepla až okolo dvaceti procent.

Zateplení Isover
Zateplení Isover

Podle průzkumů AVMI je takto chybně zateplena téměř polovina domů. Taková čísla ukazují, že je dobré se nad zateplením zamyslet hned dvakrát, aby investice měla šanci se vrátit a neunikala nejen okny, ale i tepelnými mosty.  Pokud použijete nedostatečnou tloušťku izolace, ušetříte jednorázově pár desítek korun při stavbě či rekonstrukci. Dlouhodobě se to však nevyplatí. Za dobu existence nedostatečného zateplení zaplatíte za vytápění v zimě či chlazení v letních měsících několikanásobek, vašich, peněz.

Potřebujete poradit se zateplením?

Využijte bezplatnou poradenskou linku 800 476 837 nebo mailovou adresu technickedotazy@isover.cz

komerční sdělení

více na www.isover.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..