Stavba

Tisícovky zákazníků, statisíce produktů. Online tržiště merXu pro B2B obchodování úspěšně roste

Online obchodní platforma merXu pro B2B obchodování má za sebou prvních několik měsíců fungování. Vznikla v reakci na trendy a potřeby daného trhu a výrobcům, distributorům a velkoobchodníkům nabízí možnost začít okamžitě obchodovat v mezinárodním měřítku, konkrétně v rámci střední Evropy a Pobaltí. Aktuálně je na merXu zaregistrováno přes 3 000 firem z Česka, Slovenska, Polska, Litvy a Estonska a lze zde najít více než 700 000 produktů. Nejvíce se prodává například stavební materiál, nářadí, ale i solární panely nebo covidové testy. Letos v létě plánuje projekt další expanzi do Německa, Rumunska či Maďarska.

Nabídnout velkoobchodům a firmám s nespotřebním zbožím možnost začít okamžitě obchodovat online bez nutnosti investic do vlastního e-shopu i získat nové zákazníky v celém regionu střední Evropy a Pobaltí a také zjednodušit každodenní práci obchodníků. To jsou některé z hlavních cílů B2B online obchodní platformy merXu, kterou na konci roku 2020 spustil zkušený tým specialistů na elektronický obchod v čele s Przemysławem Budkowskim, dřívějším CEO skupiny Allegro, a Václavem Liškou, zakladatelem největšího českého online tržiště Aukro. Platforma je dostupná na webových stránkách www.merxu.com a její použití je v současné době zcela zdarma, jak pro registraci, tak provádění transakcí. O tom, jak si projekt aktuálně vede, jsme vyzpovídali Václava Lišku, country manažera společnosti merXu pro Českou a Slovenskou republiku.

Můžete shrnout, pro koho přesně je platforma určena a jaké zboží na ní lze obchodovat?

Václav Liška: Platforma merXu je navržena výhradně pro společnosti, a to jak malé a střední podniky, tak i velké subjekty. V současnosti umožňuje obchodování s nespotřebním zbožím z kategorií, jako jsou chemikálie, stavebnictví, elektrotechnika, instalace, průmyslové výrobky, zdraví a bezpečnost při práci či nástroje pro profesionály. Proto je primárně zaměřena na výrobce, velkoobchodníky a distributory zboží v těchto kategoriích, ale i obecné dodavatele a subdodavatele ve stavebnictví, developery, instalační společnosti a další.

Projekt má za sebou prvních několik měsíců fungování. Jak si stojí?

Václav Liška: V tuto chvíli je na merXu zaregistrováno už více než 3 000 firem z České republiky, ze Slovenska, Polska, Litvy a Estonska. Letos v létě pak chystáme expanzi do Německa, Rumunska či Maďarska. Co se portfolia týče, aktuálně lze na merXu najít přes 700 000 produktů.

Které produktové kategorie jdou nejvíce na odbyt?

Václav Liška: Momentálně se na merXu nejčastěji obchoduje s nářadím a stavebním materiálem, solárními panely a skleníky. Vzhledem k přetrvávající pandemické situaci se hojně prodávají i testy na covid a ochranné pomůcky. Též mohu prozradit, že více než polovina transakcí je přeshraničních, takže se nám podařil jeden z cílů – propojit B2B obchodníky v mezinárodní rovině.

Jaké výhody obchodníkům merXu přináší? Proč by měli využívat právě vaši platformu?

Václav Liška: Především bych zdůraznil, že prodávat přes merXu je velice snadné. Podporujeme všechny známé formáty (CSV, XML, XLS, Heuréka feed) a nabízíme i připojení přes API rozhraní. Platforma zároveň zajišťuje automatický překlad produktů do všech jazyků. Prodejci mohou na merXu přidávat katalogy produktů, takže produkty lze vyhledávat nejen podle jména, ale také podle EAN či konkrétních parametrů. Výrobky je možné nakoupit ve velkoobchodním i maloobchodním množství a také přes hromadné transakce nebo prostřednictvím poptávky, což ocení zvláště společnosti ze stavebního průmyslu, které potřebují nakupovat výrobky z různých kategorií současně a ve velkém množství.

Také podporujeme budování dlouhodobých vztahů mezi uživateli platformy, tedy prodávajícími a jejich zákazníky. Přes merXu je možné dojednávat cenu, podmínky transakce i detaily zakázky. Veškerá komunikace se automaticky překládá do jazyků komunikujících stran, takže pomáháme prolomit i případnou jazykovou bariéru.

Václav Liška

O společnosti merXu.com

merXu.com je prodejní online platforma pro společnosti z regionu střední a východní Evropy působící v sektoru B2B, jak pro malé a střední podniky, tak pro velké subjekty. Platforma merXu je zabezpečeným obchodním prostředím, které spojuje prověřené kupce i prodejce a umožňuje jim provádět transakce napřímo či prostřednictvím poptávky. Tato horizontální e-commerce platforma se zaměřuje především na obchod se zbožím z nespotřebních kategorií, jako jsou chemikálie, stavebnictví, elektrotechnika, instalace, průmyslové výrobky, zdraví a bezpečnost při práci či nástroje pro profesionály. Platforma merXu v současné době funguje v Polsku, České republice, na Slovensku, v Litvě a Estonsku.

Více na: www.merxu.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..