Interiér

Na co byste neměli zapomenout při malování svépomocí

Pokud právě plánujete vymalovat si interiér svépomocí, neměli byste podcenit výběr správné barvy, nákup potřebných pomůcek ani přípravu, která samotnému malování předchází. Přinášíme vám několik praktických rad, díky nimž zaručeně dosáhnete výsledku jako od profesionála.

začněte penetračním nátěrem - foto: primalex
Začněte penetračním nátěrem, ten zvýší přilnavost nátěru samotného – foto: Primalex

Nepodceňte výběr barvy

Než se vydáte do obchodu s barvami, změřte si, kolik metrů čtverečních se bude natírat, abyste věděli, kolik barvy spotřebujete. Vydatnost barvy je uvedena vždy na obalu produktu. Počítejte rozhodně se dvěma vrstvami nátěru.

Pokud chcete oddálit příští malování, doporučujeme zvolit omyvatelný nátěr. Například barvy Primalex Essence, které lze vybírat z palety 42 sametově matných odstínů inspirovaných skandinávským stylem. Plánujete-li malovat vysoce zatěžovanou místnost, jako je kuchyň, jídelna, chodba nebo dětský pokoj, vyplatí se investovat do čistitelných nátěrů, které jsou vysoce odolné vůči nejčastějším skvrnám v domácnosti. Nečistoty jednoduše odstraníte pomocí houbičky a saponátu. Prémiová barva Primalex Ceramic je navíc vysoce paropropustná, hypoalergenní a výborně kryje.

Pokračujte výmalbou bílých stěn – foto: Primalex

Penetrace zvýší přilnavost nátěru | www.primalex.cz

Začněte penetračním nátěrem

Aby výsledek proměny splnil všechna očekávání a barva se po čase nezačala loupat, je potřeba stávající nátěr napenetrovat. Na stěny s více nátěry zvolte hloubkovou penetraci, na nové povrchy stačí univerzální penetrace. Penetrační nátěr je důležitý, protože zajišťuje důkladné zpevnění povrchu, sjednotí jeho savost a zvýší přilnavost dalších vrstev nátěrů.

Při ředění penetračního nátěru nezapomeňte dodržet poměr ředění uvedený na obalu. Penetraci je ideální nanášet štětcem, protože svým mechanickým působením usnadní pronikání nátěru do podkladu. Penetrační prostředek nanášejte rovnoměrně a jen takové množství, které je podklad schopen vsáknout. Jinak se na stěně vytvoří lesklý film, který zhorší přilnavost dalšího nátěru a samotnou aplikaci následných vrstev barvy.

Omyvatelná barva Primalex Essence dobře kryje a snadno se aplikuje - foto: primalex.cz
Omyvatelná barva Primalex Essence dobře kryje a snadno se aplikuje – foto: Primalex

Od světlé po tmavou

Rádi byste svému interiéru dopřáli proměnu v podobě nového barevného odstínu, který je ale zcela odlišný od původního nátěru? Plánujete-li bíle vymalovaný pokoj oživit odvážnou tmavou stěnou, začněte s výmalbou světlých stěn. Tmavá barva totiž snadno překryje jakýkoliv světlejší odstín. S kvalitními nátěry Primalex, které výborně kryjí, si i při malování barevným odstínem zcela odlišným od původního nátěru vystačíte se 2 vrstvami nátěru.

Pusťte se do malování

Barvu je vždy potřeba pořádně rozmíchat, a to nejen před malováním, ale i v jeho průběhu. Barevné pigmenty totiž mají tendenci se usazovat na dně. Pokud malujete celou místnost, začněte stropem. Teprve potom se pusťte do malování stěn. Detaily nejprve natírejte štětcem. Poté můžete štětec odložit, chopit se válečku a pustit se do natírání větších ploch. Dbejte přitom na to, aby byl váleček rovnoměrně mokrý od barvy. Díky tomu nebudou na stěně vznikat kocouři.

komerční sdělení

více na www.primalex.cz