Stavba

Jak správně pečovat o dřevěná okna

Stará dřevěná okna jsou nezaměnitelnou součástí domu a utvářejí jeho celkový vzhled. Vlivem času, počasí i mechanického opotřebení ale svou krásu i funkčnost ztrácejí. Když jim včas dopřejete správnou péči, budou ještě dlouho ozdobou vašeho domu.

Povrch okenních rámů by se měl každý rok natírat speciálním balzámem, který zacelí drobné mikrotrhlinky, aby do nich nezačala časem pronikat voda a nátěr déle vydržel. Dříve, než se původní barva začne loupat, je pak ideální oknu dopřát nový nátěr. Do renovace je dobré se pustit za co nejvlídnějšího počasí. Je totiž potřeba okno vysadit z rámu. Pokud máte možnost, provádějte renovaci venku na zahradě, kde nejste limitovaní místem, a ještě si ulehčíte následný úklid.

Připravte si povrch okna

Nejprve z okna odmontujte kování. Suchý a odmaštěný povrch dřeva pak obruste od nepřilnavých nátěrů až na původní dřevo. Následně rám okna omeťte od prachu a nečistot. Sklo kolem okenního rámu zakryjte maskovací páskou. Při aplikaci nátěru je důležité, aby barva vyplnila spáry mezi prosklenou a dřevěnou částí. Pásku proto nalepte na sklo asi 2–3 mm od okraje rámu.Pokud jste ve dřevě našli praskliny, vyplňte je akrylátovým tmelem. Jakmile tmel vytvrdne, lehce ho zbruste. Povrch pak před natíráním ještě znovu očistěte.

Dřevo napusťte

Pokud jste odstranili starý nátěr až na původní dřevo, použijte nejprve fungicidní napouštědlo, které dřevo chrání do hloubky před hmyzem, houbami, plísní i hnilobou. Napouštědlo je bezbarvé a vsákne se hluboko do dřeva. Aplikujte ho pomocí štětce ve 2 vrstvách a nechte ho zaschnout přibližně 2 hodiny. Napuštěný povrch je připravený pro základní barvu a nebrousí se.

Ošetřete panty a kování

Nezapomeňte také na kovové části okna. Panty a kování zbruste pomocí drátěného kartáče od rezu a starých nátěrů, omyjte a nechte uschnout. Poté je natřete 2 vrstvami antikorozního nátěru.Nebo použijte „jednošichtovku“ Balakryl Kov 2v1, která výborně kryje a chrání před korozí a povětrnostními vlivy. Při natírání postupujte opatrně, barva nesmí zatéct do žádných šroubů ani dovnitř pantů, jinak by se mohla zhoršit manipulace s oknem.

Aplikujte základní a vrchní nátěr

Na povrch okenního rámu naneste 1 vrstvu základní barvy, která vyplní všechny menší praskliny a nerovnosti ve dřevě a vytvoří hladký povrch ideální pro vrchní nátěr. Barvu natírejte plochým štětcem po směru vláken dřeva. Na hůře dostupná místa můžete použít štětec typu „zapanty“ či „zárohák“. Základní nátěr nechte 4 hodiny schnout. Pak povrch lehce zbruste a použijte vrchní nátěr Balakryl Okna a dveře, který naneste ve 2 vrstvách s odstupem 12 hodin. Tato bílá lesklá barva odolá povětrnostním vlivům, odpuzuje vodu a neodlepuje se ani při vyšších teplotách.

Základní nátěr nechte 4 hodiny schnout. Pak povrch lehce zbruste a použijte vrchní nátěr Balakryl Okna a dveře, který naneste ve 2 vrstvách s odstupem 12 hodin. Tato bílá lesklá barva odolá povětrnostním vlivům, odpuzuje vodu a neodlepuje se ani při vyšších teplotách. Jako vrchní nátěr můžete použít také univerzální krycí barvy, které lze vybírat až z 20 000 barevných odstínů. Krycí pásku opatrně odstraňte ihned po aplikaci barvy – nečekejte do úplného zaschnutí, aby se s páskou nesloupla i barva.

Okno je potřeba vysadit z rámu | Balakryl
Panty a kování ošetřete antikorozním nátěrem | Balakryl
Napouštědlo chrání dřevo proti hmyzu, houbám a hnilobě | Balakryl
Nátěr Okna a dveře ochrání dřevo před povětrnostními vlivy| Balakryl

Více na: www.balakryl.cz

Reklamní sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..