Interiér

Renovace kuchyně bez vysokých nákladů

Přemýšlíte, jak vylepšit vzhled vaší staré kuchyně? Zrenovovat kuchyňskou linku nemusí být časově ani finančně náročné. Pomocí menších změn to zvládnete sami. Zaměřte se zejména na poničená dvířka, kuchyňské obklady a pracovní desku.

Kuchyňská dvířka natřete pomocí menšího válečku, foto: Balakryl

Pryč s poničenými dvířky

Design kuchyňských dvířek má velký vliv na celkový vzhled kuchyně. Na dvířkách se rychle usazují výpary ze smažení, které způsobují zežloutnutí. Nevyhnete se ani mastným otiskům prstů a skvrnám od potravin. Pokud nemáte kuchyňská dvířka z masivu, ale z dřevotřísky potažené fólií, může se navíc fólie po nějaké době začít loupat nebo praskat. Nechcete-li investovat do výměny nových dvířek, můžete se rozhodnout pouze pro výměnu úchytek a dvířka přetřít barvou.

Nevzhledná dvířka přetřete

Jestliže se fólie na dvířkách neodlupuje, stačí ji zdrsnit brusným papírem nebo brusnou houbou a důkladně omýt a odmastit. Nátěr pak můžete aplikovat přímo na ni. V opačném případě fólii nejprve strhněte a povrch dvířek před natíráním omyjte a odmastěte.

„Do kuchyně je ideální zvolit vodou ředitelné barvy, které jsou zdravotně nezávadné a mohou přijít do styku s potravinami. Univerzální krycí barvy Balakryl UNI navíc nežloutnou, nezapáchají a snadno se aplikují,“ doporučuje Radek Kříž, technický poradce značky Balakryl.

Barvu nanášejte pomocí menšího válečku ve dvou vrstvách, mezi kterými nechte odstup asi 4 hodiny. Na menší plochy můžete použít štětec.Kuchyňským dvířkům můžete dodat nový odstín přesně podle vašich představ. Barvy Balakryl UNI si totiž lze nechat natónovat až do 20 tisíc barvených odstínů.

Kuchyň také příjemně ozvláštní, když boční část kuchyňské skříňky nebo dvířka lednice natřete tabulovou barvou. V kuchyni pak svým blízkým můžete zanechat různé vzkazy, nebo si na skříňku či lednici zapisovat recepty a nákupní seznamy.

Co se starým obkladem

Pokud vás obklad za kuchyňskou linkou už omrzel, můžete ho nahradit novým i bez nutnosti bourání. Buď můžete nové obklady nalepit na ty původní, nebo dlaždičky přetřít krycí barvouBalakryl UNI. Třeba tou, která vám zbyla z natírání kuchyňských dvířek. Neočekávejteale, že natřené obklady budou mít stejnou životnost a vlastnosti jako nové dlaždičky.

Vodou ředitelná barva Balakryl UNI je vhodná k nátěrům dřeva, plastu, kovu, skla, keramiky i dalších materiálů. Neměla by však přijít do častého kontaktu s tekoucí vodou ani na zatěžovaná místa, která vyžadují hrubé drhnutí. Povrch dlaždiček lehce přebruste a zbavte mastnoty a dalších nečistot. Postačit by měly 2 vrstvy nátěru s odstupem alespoň 4 hodin.

Pracovní deska si zaslouží výměnu, foto: Balakryl

Vyměňte pracovní desku

Pracovní deska patří rozhodně k nejzatěžovanějším částem kuchyňské linky. Nesvědčí jí vlhkost vznikající při vaření, navíc se na ní často objeví šrámy od kuchyňského nože nebo stopy po horkém nádobí. Desku ale můžete poměrně jednoduše vyměnit za novou, aniž byste museli měnit celou kuchyňskou linku. Stačí odinstalovat dřez a varnou desku a pak pracovní desku sejmout. Novou kuchyňskou desku můžete vybírat z různých materiálů. Nejlevnější a velmi populární variantou je deska z laminátu.

Dřevěnou desku chraňte nátěrem

Pokud jste příznivci přírodních materiálů, můžete si pořídit kuchyňskou desku ze dřeva. Tu je však potřeba ošetřit speciálním ochranným nátěrem. „K nátěru dřevěné kuchyňské linky je vhodný Balakryl Voskový olej, který pronikne hluboko do struktury dřeva a jeho povrch účinně zpevní. Díky tomu se deska bude lépe udržovat. Ochranná vrstva, kterou olej vytvoří, odolá vodě, mastnotě i neagresivním čisticím prostředkům,“ radí Radek Kříž. Voskový olej aplikujte v neředěném stavu na čistý a lehce zbroušený povrch, a to ve směru vláken dřeva ve 2–3 vrstvách s odstupem alespoň 2 hodiny. Nevsáknutý olej pak setřete suchým hadříkem, aby na desce nezanechal mapy.

Více na: https://balakryl.cz/

Komerční sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..