Interiér

Individuální teplota pro každou místnost i pětkrát menší dopad na životní prostředí. Moderní klimatizace nabízí nové možnosti

Už začátkem roku varovali meteorologové před vysokými teplotami, které můžou toto léto přijít. Pokud si přejete přečkat doma tropické dny v příjemném prostředí, je jednou z možností pořízení klimatizace. Jakou zvolit vzhledem k ceně, vašim potřebám, ale i životnímu prostředí? A co vlastně moderní klimatizace nabízí?

Teplota v domácnosti zcela pod kontrolou

Pokud si potrpíte na komfort a neradi děláte kompromisy, ideálním řešením jsou nástěnné rezidenční klimatizace. Hodí se do domů, bytů, ale i kanceláří nebo obchůdků, či podobných menších provozoven.

Jejich největší výhodou je, že kromě chlazení dokáží místnost či menší objekt také vytápět, takže se nejedná o sezonní záležitost, ale o pomocníka na celý rok. Typů existuje několik a každý si může zvolit podle ceny či nabízených funkcí. „Jednou z nich může být možnost velmi rychlého ochlazení celého prostoru, které dokáže teplotu v místnosti dostat na požadovanou úroveň, například po příchodu z práce, či příjezdu z dovolené velmi rychle,“ popisuje Lukáš Kubíček, obchodní ředitel firmy GREE Czech & Slovak, která se na distribuci klimatizační techniky specializuje.

Ještě praktičtější je v tomto případě využití nastavitelných časovačů – chlazení (či vytápění) je možné nastavit na konkrétní čas před příchodem členů domácnosti. Dosáhneme tak ideální teploty pro pobyt doma, aniž by klimatizace zbytečně spotřebovávala energii pro udržení klima i v době, kdy je dům či byt prázdný. „Ještě komfortnější možnost je potom dálkové ovládání přes Wi-Fi síť, kdy si lidé mohou nastavovat teplotu prakticky kdykoli a odkudkoli,“ dodává Kubíček. Klimatizaci je navíc možné zakomponovat do chytré domácnosti, ať už přes rozhraní ModBus nebo ovládání prostřednictvím Google Home, či Amazon Alexa.

Podstatným parametrem každé klimatizace je způsob údržby. A právě v něm jsou rezidenční klimatizace zcela nenáročné – moderní typy mají zabudované automatické čištění, chytré odmrazování a dokonce i vlastní diagnostiku. V případě potřeby servisního zásahu či asistence při údržbě nahlásí problém a zabrání tak zbytečným výdajům při poruše.

klimatizace Gree Czech & Slovak
klimatizace Gree Czech & Slovak

Individuální teplota místnost po místnosti

Pokud máte specifické požadavky na jednotlivé místnosti – v ložnici preferujete chladnější teplotu, dětský pokoj se snažíte udržet v teple a pokoj pro hosty využíváte jen čas od času, není potřeba volit teplotní kompromis. Řešením jsou multisplitové klimatizace. Venkovní kondenzační jednotka zůstává stále jen jedna, zato vnitřní jednotky temperují každý pokoj zvlášť.

Tyto klimatizace mohou mít podobu nástěnných jednotek, stropních kazet, nebo třeba zakrytých stropních jednotek. Stejně jako u nástěnné klimatizace se v posledních letech také jejich design posunul výrazně dopředu, takže není potřeba se obávat velkých neforemných hlučných krabic. Naopak, svým vzhledem často vkusně doplňují moderní interiéry,“ upozorňuje Kubíček.

Velkou výhodou multisplitové klimatizace je, že se jednotlivé jednotky dají doplňovat postupně. Individuálního teplotního komfortu se proto lidé nemusí vzdávat ani při sestěhování nebo rozšíření rodiny. Venkovní jednotka zaručuje minimální vnitřní hlučnost – navíc je možné instalovat ji například na terasu nebo střechu.

klimatizace Gree Czech & Slovak
klimatizace Gree Czech & Slovak

Intuitivní přenosná zařízení pro okamžité zchlazení

Příjemnou teplotu v bytě během horkých letních měsíců si mohou dopřát i lidé, kteří do nástěnné klimatizace nechtějí investovat, případně jsou v bytě či domě jen dočasně, v nájmu, nebo se do modernizace nechtějí pouštět před plánovanou rekonstrukcí. Právě pro ně mohou být řešením přenosná zařízení jako místní klimatizátory nebo okenní klimatizace.

Okenní klimatizace jsou úsporné na prostor, takže nenarušují samotný interiér.  Navíc jsou  jednoduché na montáž a díky odvlhčovací funkci zabraňují tvorbě plísní v domě. „Moderní modely využívají funkci 3D proudění vzduchu, který do místnosti rozptylují rovnoměrně. Nehrozí tak nepříjemné pocity průvanu, kvůli kterým by bylo potřeba hýbat s gaučem, pracovním stolem a podobně,“ říká Kubíček.

Opravdu v každých podmínkách či místnostech je možné využít mobilní přenosnou klimatizaci –  podle potřeby je možné využívat ji v místnostech, kde právě trávíte čas. Ovládání je zcela intuitivní a chod u moderních modelů je překvapivě tichý. Jedná se tedy o nejrychlejší řešení, pokud se letní teploty stanou neúnosnými.

klimatizace GREE Czech & Slovak
gree_portable_purity_GPC07AM-K5NNA2A_side1

Co na to planeta?

I výrobci klimatizací, stejně jako další firmy, které řeší globální dopady výroby, se zaměřují na šetrnost vůči přírodě. „Velký význam má chladivo, které je v klimatizaci využito. Moderní klimatizace poznáte podle aplikovaného chladiva R32, které neznečišťuje prostředí v případě úniku nepoškozuje ozónovou vrstvu. Navíc má nízký faktor dopadu na globální oteplování (GWP) a velmi dobré termodynamické vlastnosti. Díky tomu lze dosáhnout opravdu vysoké energetické účinnosti a zařízení potřebuje menší náplň chladiva,“ dodává Kubíček.

komerční sdělení

více na www.greeczech.cz