Stavba

Integrované fotovoltaické řešení: Nová éra solární energie s moduly Wevolt X-Tile

Vývoj fotovoltaiky neustále pokračuje vpřed a ani my ve společnosti Wienerberger jsme nezůstali pozadu. Už na začátku roku jsme spustili prodej fotovoltaických modulů Wevolt X-Tile, které lze integrovat přímo mezi střešní krytinu Tondach. Jejich výhodou je nejen estetika, ale především pevnost a odolnost.

Fotovoltaické moduly X-Tile pod značkou Wevolt od Wienerbergeru jsou kompatibilní se dvěma typy střešních tašek Tondach pro různé stavby – TondachPlanoton 11 (dříve Figaro 11) a Renoton 11 (dříve Hranice 11). Díky tomu, že jsou moduly zcela integrovány mezi střešní krytinu, zapadají do skladby střešního pláště a nenarušují architektonický charakter domu. Z dálky vypadají jako skleněné a při přímém pohledu na objekt jsou téměř nerozeznatelné od krytiny. Další jejich výhodou je minimalizace zatížení střešního pláště. Moduly X-Tile jsou dokonce lehčí než samotná krytina; jeden modul váží pouze 11,4 kilogramů.

Modul Wevolt X-Tile

Jsou vyrobené z dvojitého tvrzeného skla a nemají žádný kovový rám, nedochází tak k takzvanému PID jevu (z anglického PotentialInducedDegradation). Jedná se o nežádoucí fyzikální jev, který vzniká vlivem vysokonapěťového stresu (HighVoltage Stress) mezi jednotlivými vrstvami panelu a jeho uzemněným rámem. Mezivrstvová polarizace vede k nevratné degradaci křemíku obsaženého ve fotovoltaických článcích vlivem výrazného rozdílu potenciálů vůči zemi. Z tohoto pohledu (díky dvojitému kalenému sklu) je modul odolnější proti povětrnostním podmínkám. A dokáže odolávat i kroupám o průměru 55 mm při rychlosti 33,9 m/s.

Wevolt se také odlišuje tím, že má za sebou celou skupinu ověřených značek od výrobce Wienerberger, což nám umožňuje nabízet investorům komplexní systémová řešení. S moduly jsme totiž schopni dodávat i DHV fólii Wevolt Energy Roof, která je testována na požární reakci typu B, oproti běžným, které mají většinou E, jsou její výsledky jedny z nejlepších mezi doplňkovými hydroizolačními vrstvami.

rozklad střešního pláště s Wevolt X-Tile


Důraz klademe především na funkčnost a neinvazivní zásah do pláště střechy. Když se investor rozhodne pro fotovoltaiku až po dokončení střechy, technici při instalování nadstřešních fotovoltaických panelů zasahují do skladby pláště a majitel tak automaticky přichází o záruku na těsnost střechy. Při pokládání modulů přímo na latě nedochází k žádné následné penetraci doplňkové hydroizolační vrstvy nebo nadkrokevní izolace. Na montáž máme i vyškolené partnerské firmy, které jsou schopné na základě projektové dokumentace vypočítat, kolik klasických tašek a modulů X-Tile bude investor potřebovat.

​​Počet instalovaných fotovoltaických modulů se také odvíjí od toho, jaký výkon investor očekává. Optimální je, aby od hřebene byly 3 řady klasických tašek, přičemž druhá řada doplňuje klasické o větrací tašky, a až poté se instalují moduly X-Tile spolu s krajovými taškami. Je to především z důvodu ventilace pod moduly, aby se díky komínovému efektu z dolní ventilační mezery (u okapu) a horních větracích tašek (u hřebene) odvětrával teplý vzduch z podstřeší (chlazení modulů).

Využití by mohly moduly v budoucnu najít i v místech, kde jsou domy pod památkovou ochranou a není zde možné instalovat běžné panely. V příštím roce bychom tomu chtěli jít ještě více naproti. A to tím způsobem, že bychom na trh rádi uvedli terakotové provedení těchto modulů, tedy barvu klasické režné tašky. 


Společnost Wienerberger s. r. o., je největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek v České republice. Její portfolio na trhu v ČR nyní zahrnuje zdicí systém Porotherm, pálenou střešní krytinu a doplňky střech Tondach, obkladové a lícové cihly Terca, keramickou dlažbu Penter a betonové produkty Semmelrock. Wienerberger s. r. o., je součástí nadnárodního koncernu Wienerberger Group, který představuje největšího světového výrobce cihel a současně lídra v produkci pálených střešních krytin v Evropě.

Více informací na www.wienerberger.cz

Komerční sdělení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..