Interiér

Přeneste si kus přírody do vašeho bydlení!

Chtěli byste se obklopit rostlinami a nebydlíte v rodinném domě se zahradou ani ve srubu u lesa? Pak není nic snazšího, než si je přenést přímo do svého bydlení, interiéru, na balkón, terasu či předzahrádku nebo do společných prostor vašeho domu.

S tipy, jak si zeleň ve svém bydlení užijete ještě intenzivněji a jak s její pomocí upevníte své zdraví i sousedské vztahy, vás nyní seznámí společnost JRD. Ta se aktivně věnuje podpoře zdravého a udržitelného bydlení. Do svých projektů začleňuje komunitní zahrádky, zelené střechy i vzrostlou zeleň z vlastní lesní školky ve Vlašimi.

„Při správném výběru vhodných pokojových rostlin získáte přírodní lékárnu, čističku i zvlhčovač vzduchu. Tušili jste například, že aloe vera je nejen léčivou a hojivou bylinou, ale také celodenním producentem kyslíku, jehož skvrnité listy vás upozorní na zvýšené množství škodlivých látek v interiéru? Nebo že lopatkovec zvyšuje vzdušnou vlhkost a břečťan, tchynin jazyk a zelenec zase dokážou ze vzduchu odfiltrovat řadu alergenů a toxinů, včetně formaldehydu? Promyšleně zvolené rostliny vám tak pomohou k výraznému zkvalitnění vnitřního prostředí domova i k zpestření jídelníčku. A o zeleň nemusíte přijít ani v případě, že máte jen malýobytný prostor. Domluvte se se sousedy a využijte společné prostory domu, přilehlý pozemek čipark,“ radí Jan Řežáb, majitel JRD.

Komunitní zahrádka: prostor k budování sousedských vztahů

Bydlíte v bytovém domě, rádi zahradničíte, ale nemáte předzahrádku ani balkón, na kterém byste si mohli vypěstovat zeleninu a bylinky? Pokud se navíc rádi setkáváte se svými sousedy, pak jim zkuste navrhnout realizaci jednoho z trendů současné doby: komunitní zahrádky.

„Mnoho domů má dnes park, vnitroblok nebo alespoň zelenou plochu. Na té se mohou sousedé sdružovat a věnovat se společně různým volnočasovým aktivitám. Část tohoto prostoru lze vyhradit pro zahradničení, rozdělit ho na jednotlivé záhonky, obhospodařovat společně či osadit speciálními truhlíky. Právě tento typ komunitní zahrádky vznikl u rezidenčního projektu Zelená Libuš. Zde jsme instalovali deset vyvýšených záhonů a kompostér se speciálním pletivem proti hlodavcům. Může zde proto probíhat zcela ekologická výsadba,“ říká Michaela Dudáčková, konzultantka udržitelného developmentu ve společnosti Kokoza.

Zelené střechy a parky: kousek přírody v developerských projektech

Květináče na balkóně či v okně i uzavřená komunitní zahrádka bývají často mimo dosah lidí z okolí. V moderních bytových domech proto dnes vznikají také zelené plochy, z nichž mohou mít užitek i další obyvatelé místní lokality a které navíc přispívají ke zlepšení životního prostředí. Jedná se například o parky a zelené střechy nebo fasády. Dobrým příkladem jsou zelené střechy, vinice a park u projektu Císařská vinice, na jejichž návrhu pro JRD se podílel známý krajinář a zahradní architekt Ferdinand Leffler z ateliéru Flera, park v rezidenčním areálu Ecocity Malešice se vzrostlými stromy z vlastní lesní školky developera ve Vlašimi nebo vegetační střechy u projektu Zelená Libuš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..