Stavba

Vilu Tugendhat chrání před sluncem markýzy Climax

V roce 2012 byla dokončena restaurace slavné brněnské vily Tugendhat. Na rekonstrukci této budovy zapsané v seznamu UNESCO se podílela i společnost Climax, největší český výrobce stínění, jehož úkolem bylo zrestaurovat původní markýzy.

Jedinečná kulturní památka

Vila Tugendhat, jediná památka moderní architektury v ČR zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se nachází v Černopolní ulici v Brně. Vilu si nechali v letech 1929 až 1930 postavit manželé Tugendhatovi podle návrhu architekta Ludwiga Miese van der Rohe. V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat s přilehlou zahradou památkovou obnovou a restaurací.

Rekonstrukce s citlivým přístupem

Climax_Vila Tugendhat

Světová kulturní památka si vyžaduje obzvlášť citlivý přístup k rekonstrukci. Podmínkou investora a památkářů proto bylo zachovat originální stavební prvky z roku 1930 včetně konstrukčních detailů, materiálů a funkčních systémů. Dodavatelé materiálů pro vilu Tugendhat museli dodržet požadovaný přístup k rekonstrukci. Nová skla byla například dovezena z Belgie, linolea zase vyrobila stejná německá firma, která před 80 lety dodávala ta původní.

Obnova původního stínění

Nelehký úkol zprovoznit originální markýzy připadl společnosti Climax. Během rekonstrukce celkem deseti venkovních markýz tří typů – sklopných, balkonových a svislých – bylo potřeba zachovat původní koncepci a technické řešení. „To ale nebylo zcela možné. Proto jsme navrhli drobné úpravy, které zaručovaly funkčně provozní spolehlivost výrobků,“ dodává Filip Šimara, obchodní ředitel společnosti Climax.

Mezi největší úpravy markýz z roku 1930 patřila výměna původně bavlněného potahu za akrylátovou látku, která se vyznačuje vyšším stupněm odolnosti proti UV záření. Dále došlo k modernizaci způsobu sklápění markýz. Oproti původnímu principu sklápění pomocí šestimetrového táhla získalo stínění nově motorový pohon. Díky tomu lze venkovní markýzy pohodlně naklápět pomocí dálkového ovládání.

Aby bylo stínění chráněno před poškozením, bylo navíc doplněno o větrná a dešťová čidla, která markýzy při větru a dešti automaticky zatáhnou. „Podařilo se nám tedy zachovat v maximální míře historickou hodnotu a autenticitu stínicích prvků a zároveň jsme je doplnili o moderní a praktické funkce,“ hodnotí Filip Šimara.

Přístupná pro širokou veřejnost

Climax_Vila Tugendhat

O tom, jak se rekonstrukce vily Tugendhat včetně nových markýz povedla, se můžete přesvědčit na vlastní oči. Od 4. června je opět možné rezervovat si termín komentované prohlídky, o které je u veřejnosti velký zájem. Vzhled interiéru vily po poslední památkové úpravě v letech 2010–2012 si můžete také prohlédnout prostřednictvím virtuální prohlídky, která je dostupná na webových stránkách vily.

Společnost Climax dodá stínění na míru každému individuálnímu projektu a poradí si i s netradičním řešením stínění. Navíc na všechny produkty poskytuje prodlouženou záruku 4 roky. V případě, že potřebujete s výběrem stínění poradit, navštivte některou z prodejen, které se nachází po celé ČR, nebo využijte online konzultace. Stínění si také můžete osobně prohlédnout v některém ze showroomů.

komerční sdělení

více na www.climax.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..