Stavba

Tepelné čerpadlo nebo plynový kotel? Odpověď vás možná překvapí

O vytápění moderními a úspornými tepelnými čerpadly v porovnání s plynovými kotly už bylo napsáno hodně. Co když se ale rozhodneme pro kombinaci obou zdrojů tepla? Jaké nám to přinese výhody?

Stávající plynový kotel dosluhuje, co dál

Než vyměníte starý plynový kotel za nový, můžete uvážit pořízení hybridního tepelného čerpadla DaikinAlthermaR Hybrid. To v sobě kombinuje kondenzační kotel vysoké účinnosti (s výkonem až 27 kW) s efektivním tepelným čerpadlem (o výkonu 5 nebo 8 kW). Pokud nemrzne, stačí i v nezatepleném domě vytápět nízkou teplotou vody, kdy má tepelné čerpadlo vysokou účinnost. Provozovat tepelné čerpadlo v těchto teplotách se tedy jednoznačně vyplatí a v porovnání s plynem je náklad zhruba poloviční.

Hybridní tepelné čerpadlo DaikinAltherma R Hybrid dokáže snížit spotřebu energií až o 40 %.Foto: Daikin

Výhoda hybridního tepelného čerpadla Daikinje, že na ovladači nastavíte aktuální cenu plynu a elektřiny a systém si sám určí, jaký zdroj bude využívat. Zároveň si můžete na ovladači nastavit, jestli preferujete komfortní teplotu nebo hospodárný provoz. Pokud preferujete komfort, systém může spustit i oba zdroje s cílem dosáhnout co nejrychleji požadované teplotyv místnosti. Pokud zvolíte ekonomický režim, pracovat bude ten zdroj, který zajistí levnější vytápění. Hybridní systém Daikin je natolik inteligentní, že dokáže předehřívat vodu tepelným čerpadlem a dohřívat ji plynovým kotlem, a tak kombinovat oba zdroje opravdu efektivně.

Stačí zadat aktuální ceny plynu a elektřiny. Inteligentní ovladačautomaticky přepíná mezi oběma zdroji tepla i na základě aktuální venkovní teploty. Foto: Daikin

Pokud ale hodně mrznechod tepelného čerpadla je pak méně efektivní. Systém hybridního čerpadla sám vyhodnotí, kdy je vhodné využívat pouze plynový kotel a tepelné čerpadlo úplně odstavit. Tepelné čerpadlo tedy „odpočívá“ a prodlužuje se jeho životnost. Plynový kotel naopak odpočívá v plusových teplotách.

Velkou předností hybridního tepelného čerpadla je i to, že jednu velikost můžete použít pro jakýkoliv dům.V malém zatepleném domě s nízkoteplotními radiátory pokryje tepelné čerpadlo až 90% veškeré potřebné energie za celou topnou sezónu v závislosti na cenách plynu a elektřiny. Ve velkém domě bez zateplení bude podíl tepelného čerpadla 40-70% a zbytek pokryje plynový kotel. V obou případech přináší hybridní systém úspory. Oproti původnímu plynovému kotli je možné díky hybridnímu tepelnému čerpadlu DaikinAlthermaR Hybrid ušetřit až 40 % nákladů za vytápění.

Venkovní i vnitřní jednotka hybridního tepelného čerpadla Daikin jsou díky svým kompaktním rozměrům vhodné pro všechny typy domů. Foto: Daikin

Investice do Daikin hybridního tepelného čerpadla, které umí i ohřívat teplou vodu, je včetně montáže cca 300 000 Kč, což odpovídá investici do malého nízkoteplotního tepelného čerpadla pro novostavbu.

Máte funkční plynový kotel a chcete jen snížit provozní náklady

Pokud máte relativně nový, plně funkční plynový kotel a jen se poohlížíte, jak efektivně snížit provozní výdaje, pak doporučujeme kombinovat stávající plynový kotel s malým monoblokovým tepelným čerpadlem DaikinAltherma 3 M. Pořizovací cena tohoto tepelného čerpadla o výkonu 4, 6 nebo 8 kW je včetně instalace do 200 000 Kč, a to včetně přídavné regulace (Daikin označení je EKRP1HBA), která dokáže efektivně zkombinovat chod tepelného čerpadla a plynového kotle.

V plusových teplotách plně postačí ke komfortnímu a levnému vytápění pouze chod tepelného čerpadla. Jakmile začne mrznout, tepelné čerpadlo se odstaví a spustí se plynový kotel. Polovinu vyrobené energie za celou topnou sezonu tak pokryje tepelné čerpadlo o cca 40% levněji než plynový kotel, druhou polovinu pokryje naopak plynový kotel. Celoroční úspora bude tedy kolem 20% oproti vytápění pouze plynovým kotlem.

Úspory za vytápění hybridním tepelným čerpadlemi v nezatepleném domě pocítíte při prvním vyúčtování. Foto: Daikin

Na rozdíl od hybridního tepelného čerpadla (DaikinAlthermaR Hybrid) systém, kdy je kotel a čerpadlo zvlášť, nelze provozovat v hybridním režimu, kdy oba systémy běží zároveň. I tak lze ale dosáhnout zajímavých provozních úspor a počáteční investice je asi o 100 000 Kč nižší.

Rada odborníka:

„Vytápíte-li plynem a uvažujete o možnosti, jak snížit provozní úspory, kombinace plynového kotle a tepelného čerpadla zcela určitě dává smysl. Pokud je váš stávající plynový kotel na hranici životnosti, pak určitě doporučuji DaikinAltherma Hybrid. Pokud máte plně funkční kondenzační plynový kotel, pak doporučujeme doplnění systému o malé tepelné čerpadlo DaikinAltherma 3 M. Nejen, že snížíte svoji závislost na náhlých výkyvech cen energií, ale zajistíte výrazné provozní úspory: při náhradě starého nekondenzačního kotle za DaikinAltherma Hybrid ušetříte cca 40% provozních nákladů. U doplnění kondenzačního kotle o tepelné čerpadlo DaikinAltherma 3 M cca 20% provozních nákladů a zároveň prodloužíte životnost obou systémů,“ shrnuje Vladimír Macháček, Residential Sales Manager ve společnosti Daikin.

Více na: www.daikin.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..